Masz pytania? Zadzwoń: 571 394 901
Kredyt Poznań

Kredyt hipoteczny
- bezpłatna pomoc ekspertów!

Wsparcie przy wyborze kredytu
Kredyt hipoteczny Poznań Kredyt hipoteczny Poznań

Porównujemy oferty 13 banków

mBank Bank Pekao S.A. ING Bank Śląski Bank Millenium

Ekspert kredytowy online

Sprawdź zdolność, porównaj oferty i zapewnij sobie najtańszy kredyt.

Skontaktuj
z się ekspertem

Dlaczego warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego przy kredycie hipotecznym?

Na rynku działa obecnie około kilkunastu banków, a prawie każdy z nich ma w swojej ofercie kredyt hipoteczny. Czasami jeden bank oferuje kilka rozwiązań w ramach kredytu hipotecznego. Jak w takim razie wybrać korzystnie?

Kredyt Poznań
Dowiedz się więcej

Porównanie ofert kredytu hipotecznego
w najpopularniejszych bankach

Aktualnie kredyty hipoteczne są rekordowo tanie, na co wpłynęła zeszłoroczna obniżka stóp procentowych. Warto więc teraz zawnioskować o ofertę dla siebie, aby skorzystać z atrakcyjnych warunków.

mBank
PKO Bank Polski
BNP Paribas Bank Polska S.A.
Bank Pekao S.A.
ING Bank Śląski
Bank Millenium
Kwota kredytu:
50 000 1 100 000
Okres spłaty:
1 35
lat
Wysokość miesięcznej raty: 000,00 zł
Prowizja: 0
RRSO: 0

Ranking kredytów hipotecznych

Przykład reprezentatywny
Przedstawiona symulacja została przygotowana na podstawie aktualnych danych banków oraz informacji podanych przez Klienta. KredytPoznań.pl nie ponosi odpowiedzialności za błędy obliczeniowe, zmiany w danych banków, o których nie zostało powiadomione, oraz błędy spowodowane podaniem przez Klienta nieprawdziwych informacji. Oferty kredytów przygotowane przez banki mogą różnić się od przedstawionych poniżej wyników. Symulacja ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Jak otrzymać kredyt hipoteczny

kredytPoznan.pl – ekspert finansowy
Porozmawiajmy
Kredyt Poznań Kredyt Poznań

Ponad 50 pozytywnych opinii w Google

Kredyt Poznań Kredyt Poznań

Jesteśmy jednymi z najlepiej i najczęściej ocenianych ekspertów kredytowych w Poznaniu w Google. Zobacz, nasze oceny i przekonaj się, że warto z nami współpracować.

Z roku na rok grono naszych klientów dynamicznie się rozrasta, a wraz z nim nasz zespół ekspertów. Zaufanie do nas wynika z dobrej opinii, cieszymy się, że jesteśmy rozpoznawalni jako rzetelni, profesjonalni i skuteczni eksperci kredytowi.

Kredyt hipoteczny z kredytPoznan.pl

Oceń nas!


4,8 /5 (2333 ocen)

Oceń nasze usługi

Znajdź kredyt, którego potrzebujesz!

Umów się na bezpłatne spotkanie z ekspertem w naszym biurze, w Twoim domu, telefoniczne lub online.

Wiadomość do eksperta Sprawdź, jaką ofertę dla Ciebie przygotowaliśmy Formularz kontaktowy
Telefon do eksperta Porozmawiajmy (+48) 571 394 901

Kredyt hipoteczny w 2021 roku - co warto wiedzieć i czy warto skorzystać

Kredyt hipoteczny Poznań Kredyt hipoteczny Poznań

Kredyt hipoteczny Poznań

Mieszkaj na swoim - dopasuj kredyt hipoteczny do swoich potrzeb z ekspertem kredytowy.

Sprawdź szczegóły!

Znajdź kredyt hipoteczny z ekspertem kredytowym

Już samo znalezienie wymarzonego mieszkania w Poznaniu nie należy do najłatwiejszych zadań. Szukamy takiego mieszkania, które sprosta naszym oczekiwaniom i potrzebom, a jego cena nie przekroczy naszych możliwości finansowych. Drugie bardzo trudne zadanie to znalezienie odpowiedniego kredytu hipotecznego. Możesz jednak to zadanie znacznie sobie ułatwić i skorzystać z pomocy eksperta kredytowego z Poznania. Jak go znaleźć? Dobre rozwiązanie to eksperci kredytowi z kredytpoznan.pl. Eksperci kredytowi działając w porozumieniu z Tobą, znajdą dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązania finansowe. Dzięki ekspertom znajdziesz najlepszy i najtańszy kredyt hipoteczny. Ekspert kredytowy pomoże ci również w uzupełnieniu wniosku kredytowego i skompletowaniu dokumentów. Pomoc eksperta jest bezpłatna. Nie tylko otrzymujesz fachową pomoc, ale nie musisz również za nią płacić.

Jak wygląda współpraca z www.kredytpoznan.pl

Ekspert kredytowy zawsze działa w najlepszym interesie swoich klientów. Jego zadaniem jest znaleźć najlepsze rozwiązanie finansowe dla klienta, które będzie w pełni odpowiadać jego potrzebom. Jak większość ekspertów kredytowych specjalizujemy się w kredytach hipotecznych. Jest to obecnie jeden z najbardziej popularnych i pożądanych produktów finansowych. Kredyt hipoteczny kojarzy się z długą i skomplikowaną procedurą. Jako eksperci kredytowi odczarujemy trochę kredyt hipoteczny i pokażemy Ci, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Jesteśmy zespołem profesjonalnych ekspertów kredytowych i działamy na podstawie ustawy o kredycie hipotecznym. Jest jeszcze jedna ważna informacja dla naszych klientów. Za nasze usługi i pomoc nic nam nie płacisz. Wynagrodzenie pobieramy od banków.

Wielu klientów obawia się długiej procedury bankowej. Dla wielu osób część tej procedury jest niezrozumiała. Ekspert kredytowy pomoże Ci z łatwością przejść przez wszystkie formalności. Na sam początek przejdźmy do wyboru kredytu hipotecznego.

Ekspert kredytowy Poznań – dlaczego warto?

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Po pierwsze ekspert kredytowy to profesjonalista, który ma dużą wiedzę i doświadczenie. Nie każdy z nas ma wiedze z dziedziny bankowości i finansów. Inna bardzo ważna kwestia to czas, którego mamy zazwyczaj mało. Zapewne wolny czas wolimy przeznaczyć na odpoczynek, spotkania z rodziną, czy hobby. Bieganie od placówki to placówki zapewne nie jest najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Jeżeli już zdecydujemy się na odwiedziny placówki bankowej, to musimy być świadomi, że doradca bankowy nie będzie obiektywny. Szukanie kredytu hipotecznego na własną rękę może być trudne i czasochłonne. Dlatego warto współpracować z ekspertem kredytowym, który w obiektywny sposób zaprezentuje Ci najlepsze oferty bankowe.

Jak wygląda spotkanie z ekspertem kredytowym?

Na pierwszym spotkaniu ekspert kredytowy sprawdzi Twoją zdolność kredytową oraz dowie się, jakie są Twoje oczekiwania finansowe. Dowiesz się, czy Twoja zdolność kredytowa pozwoli Ci starać się o zaplanowaną kwotę kredytu hipotecznego. To będzie pierwszy etap Waszego spotkania.

Kiedy już dowiecie się, na jaki kredyt hipoteczny Cię stać, przejdziecie do etapu drugiego, czyli do porównania ofert. Jest to bardzo ważne, ponieważ najtańszy kredyt hipoteczny pozwoli Ci zaoszczędzić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Już na pierwszym spotkaniu z ekspertem kredytowym możesz wybrać kredyt hipoteczny. Ostateczna decyzja zależy od Ciebie. Możesz dać sobie kilka dni i zastanowić się nad wyborem kredytu. Już na pierwszym spotkaniu możecie przygotować i wysłać wniosek o kredyt hipoteczny do jednego lub do kilku banków. Ekspert kredytowy będzie Ci służył wsparciem przez wszystkie etapy. Pomoc jest bezpłatna, a wynagrodzenie eksperta kredytowego bierze na siebie bank. Za każdy zrealizowany kredyt, ekspert kredytowy, otrzymuje prowizję od banku. Część klientów obawia się, że koszty eksperta kredytowego są ukryte w kosztach kredytu. Chcemy Cię uspokoić. Bank nie może ukryć kosztów eksperta kredytowego w kosztach Twojego kredytu. Dla Ciebie usługi eksperta kredytowego są bezpłatne.

Zapewne zadajesz sobie pytanie, czy możesz sam porównać oferty i znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny. Oczywiście, że tak. Skorzystaj z popularnych narzędzi jak kalkulator kredyt hipoteczny i porównywarka kredyt hipoteczny. Narzędzia te są tak skonstruowane, żeby każdy mógł z nich bez problemu korzystać. Jest to dobre rozwiązanie na początek, ponieważ będziesz wiedział, jaka jest sytuacja na rynku i czego możesz się spodziewać. Jednak odradzamy podejmowanie decyzji na podstawie samych tylko kalkulatorów, czy porównywarek. Nie zawsze informacje w nich zawarte są aktualne albo okazuje się, że atrakcyjna oferta dotyczy wąskiej liczby klientów. Poza tym bank zaproponuję ofertę, biorąc pod uwagę Twoją indywidualną sytuację zawodową, finansową i osobistą. Ostateczna oferta może się różnić od tej, którą znajdziesz w porównywarce.

Ekspert kredytowy to profesjonalista, który na bieżąco sprawdza i analizuje najlepsze oferty i promocje. Dopasuje ofertę do Twoich potrzeb i oczekiwań. Działa w interesie swoich klientów, prezentuje oferty w sposób rzetelny, nie ukrywając żadnych informacji. Eksperci kredytowi z kredytpoznan.pl cieszą się dobrą opinią, ponieważ pomagają swoim klientom znaleźć najlepsze kredyty hipoteczne oraz przejść przez całą procedurę bankową. Satysfakcja i zadowolenie naszych klientów są dla nas najważniejsza.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Wszystkie kwestie, które są związane z kredytem hipotecznym, zostały uregulowane w Ustawie z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym. Jak zatem zdefiniujemy kredyt hipoteczny? Najprościej rzecz ujmując, jest to długoterminowe zobowiązanie, które może być przeznaczone tylko i wyłącznie na konkretny cel opisany w umowie, który powinien być związany z zakupem nieruchomości, ewentualnie z remontem, modernizacją mieszkania lub lokalu. Podstawowy warunek udzielenie kredytu hipotecznego to ustanowienie hipoteki, czyli ograniczonego prawa rzeczowego na nieruchomości. Jest to główne zabezpieczenie dla banku.

Kredyty hipoteczne mogą być udzielane tylko przez banki. Inne instytucje finansowe nie mają takiej możliwości. Umowa o kredyt hipoteczny zawierana jest pomiędzy bankiem (kredytodawcą) a klientem (kredytobiorcą). Bank udziela klientowi kredytu hipotecznego, który jest zabezpieczony hipoteką lub innym prawem związanym z nieruchomością. Kredyt hipoteczny może być przeznaczony na zakup lub utrzymanie:

 • prawa własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a także ich budowy lub przebudowy,
 • spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
 • prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części,
 • udziału we współwłasności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną nieruchomość lub udział w nieruchomości gruntowej.

Wybieramy najtańszy kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny jest bez wątpienia produktem trudnym, składającym się z wielu elementów. Elementy te wpływają bezpośrednio na koszt całego kredytu. Są to marża, oprocentowanie, prowizje, ubezpieczenia itd. Nie brzmi to dobrze? Nie wiesz, jak szukać kredytu hipotecznego i jak znaleźć ten, który będzie dla Ciebie korzystny? Bez obaw. Eksperci kredytowi są po to, żeby Ci wszystko wyjaśnić i pomóc Ci znaleźć kredyt hipoteczny, który nie zdemoluje Twojej kieszeni. Jeśli jeszcze nie przekonaliśmy Cię do współpracy z ekspertem kredytowym Poznań, to warto wiedzieć, jaki odniesiesz konkretne korzyści z takiej współpracy. Wybór najtańszego kredytu hipotecznego może oznaczać oszczędność na poziomie kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych przez cały okres trwania umowy. Pieniądze te możesz przeznaczyć na inne cele, tj. remont, wyposażenie mieszkania i wiele innych. Wybierając niekorzystny kredyt hipoteczny, możesz dużo przepłacić. Chcesz dokonać właściwego wyboru? Skorzystaj z pomocy eksperta kredytowego z kredytpoznan.pl. Zaczniemy od dokładnej analizy Twojej sytuacji finansowej i zawodowej oraz dowiemy się, jakie są Twoje potrzeby.

Zespół kredytpoznan.pl codziennie weryfikuje i analizuje dziesiątki ofert kredytów hipotecznych i kredytów gotówkowych. Szukamy dla naszych klientów również najnowszych promocji i ofert specjalnych.

Kredyt hipoteczny - przygotowanie wniosku z ekspertem kredytowym

Na spotkaniu z ekspertem kredytowym dowiedziałeś się, jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Wybraliście również wspólnie trzy najlepsze oferty kredytu hipotecznego. Warto wysłać wnioski do trzech banków, ponieważ może się zdarzyć, że któryś bank odmówi Ci kredytu. Jeżeli otrzymasz aż trzy pozytywne decyzje, możesz zacząć negocjacje z bankami i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Nie warto natomiast przesadzać z liczbą wniosków, ponieważ każdy wysłany wniosek obniża Twoją zdolność kredytową. Masz teraz porównanie między ekspertem kredytowym a doradcą bankowym. Ekspert kredytowy  będzie chciał znaleźć dla Ciebie najlepszą ofertę, a doradca w banku będzie zachwalał swój produkt i będzie się kierował interesem pracodawcy. Ekspert kredytowy nie tylko pomoże znaleźć Ci najlepszy kredyt hipoteczny, ale też załatwi wiele spraw za Ciebie i pomoże z wypełnieniem wniosku i odpowiednich załączników. Będzie też na Twoją prośbę negocjował z bankiem warunki kredytu hipotecznego.

Wniosek o kredyt hipoteczny należy wysłać do banku bez błędów. Bank może wniosek z błędami odrzucić albo poprosić o poprawki, co będzie wydłużać procedurę kredytową. Nie musisz wniosku wypełniać sam. Poproś o pomoc eksperta kredytowego. Ekspert kredytowy  pomoże Ci wypełnić wniosek, skompletować dokumenty i wyśle je do banku. Jest to dla Ciebie bardzo komfortowa sytuacja, zwłaszcza gdy nie masz zbyt wiele czasu. Sprawa się komplikuje jeszcze bardziej, gdy wysyłasz wnioski do kilku banków. Warto tę sprawę bez wątpienia zlecić profesjonaliście z  kredytpoznan.pl.

Jak wygląda proces kredytowy w banku?

Po wysłaniu wniosku rozpoczyna się cała procedura bankowa. Procedura bankowa składa się z kilku etapów i trwa dość długo. Część banków chcąc ułatwić życie sobie i swoim klientom, uprościło procedury kredytowe. Coraz więcej spraw można załatwić on-line. W czasach powszechnej automatyzacji jest to bardzo dobry kierunek. Jak dług trwa procedura bankowa dla kredytu hipotecznego? Na decyzję kredytową banku czeka się około 3 - 4 tygodni. Ekspert kredytowy będzie czuwał nad Twoim wnioskiem i informował Cię, na jakim etapie jest Twoja sprawa. Możesz w każdej chwili skontaktować się z ekspertem kredytowym, który zda Ci relację z postępów. Wyjaśnimy Ci również, dlaczego procedura trwa tak długo. Przede wszystkim dlatego, że składa się aż z czterech głównych etapów. Są one następujące:

 1. Sprawdzenie wniosku i dokumentacji. Bank albo odrzuci Twój wniosek już na tym etapie, albo go zaakceptuje i cały proces ruszy dalej. Bank może Cię również poprosić o poprawę błędów we wniosku bądź o uzupełnienie dokumentów. Pierwszy etap analizy odbywa się zazwyczaj na poziomie placówki.
 2. Analiza sytuacji finansowej i osobistej klienta. Podczas tego etapu bank sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Na podstawie dokumentów i historii w BIK, bank sprawdzi wysokość Twoich odchodów, a także wysokość innych zobowiązań i to, czy wywiązujesz się z umów kredytowych w ustalonym terminie.
 3. Analiza prawna, czyli sprawdzenie wniosku pod kątem regulacji panujących w banku i regulacji zewnętrznych.
 4. Wycena nieruchomości. Bank poprosi Cię również o wycenę nieruchomości oraz o ocenę jej stanu technicznego. Może to zrobić tylko rzeczoznawca zaakceptowany przez bank. Koszty wyceny nieruchomości ponosi klient.

Kredyt hipoteczny z ekspertem kredytowym

Krok po kroku opiszemy Ci, jak wygląda współpraca z ekspertem kredytowym z kredytpoznan.pl.

 1. Sprawdzenie Twojej zdolności kredytowej. Tak naprawdę wielu klientów nie wie, jaka jest ich zdolność kredytowa. Od tego w zasadzie należy zacząć poszukiwania mieszkania i kredytu hipotecznego. Eksperci kredytowi z kredytpoznan.pl podpowiedzą Ci również, jak poprawić zdolność kredytową, żeby dostać większy kredyt hipoteczny na wymarzone mieszkanie. Nasi eksperci sprawdzą Twoją zdolność kredytową w każdym wskazanym przez ciebie banku. Dowiesz się, jakich działań unikać przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Zdecydowanie odradzamy zmianę pracy. Kiedy zmienisz pracę, będziesz musiał czekać co najmniej 3 miesiące, żeby złożyć wniosek kredytowy. Zmień umowę cywilnoprawną na umowę o pracę, jeśli masz taką możliwość. Pospłacaj również inne kredyty i zamknij limity w koncie.
 2. Wybór najlepszej oferty kredytu. Dla każdego klienta najlepszy kredyt hipoteczny oznacza coś innego. Może to być najtańszy kredyt hipoteczny, najbardziej dostępny kredyt hipoteczny, kredyt hipoteczny z karencją itd. Porównamy dla Ciebie oferty kredytów hipotecznych we wskazanych bankach. Sprawdzimy takie elementy jak prowizja, RRSO, czas oczekiwania na decyzję, wysokość marży, obowiązkowe ubezpieczenia itd. Sprawdzimy każdy element, który ma wpływ na koszt kredytu hipotecznego, czy czas oczekiwania na decyzję. Mamy dużą wiedzę oraz odpowiednie narzędzia, które pozwolą nam porównać kredyty w kilka chwil. Już na pierwszym spotkaniu będziesz mógł wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny.
 3. Przygotowanie listy dokumentów. Do wniosku kredytowego będziesz musiał załączyć kilka lub nawet kilkanaście innych dokumentów. Przygotujemy dla Ciebie listę wszystkich dokumentów, które są wymagane w danym banku. Pomożemy Ci w papierkowej robocie, a na Twoje życzenie skontaktujemy się z deweloperem, agencją nieruchomości, biurem księgowym lub prywatnym właścicielem mieszkania.
 4. Pomoc w wypełnieniu wniosków kredytowych. Pomagamy naszym klientom w wypełnianiu wniosków kredytowych. Profesjonalny zespół ekspertów sprawi, że złożenie wniosku będzie bardzo proste. Do tej części naszej pracy wykorzystujemy specjalne aplikacje, które ułatwiają wypełnianie i składanie wniosków kredytowych. Złożenie wniosku kredytowego nigdy nie było takie proste.
 5. Monitorowanie Twojego wniosku. Na bieżąco sprawdzamy status Twojego wniosku kredytowego i informujemy Cię o postępach. Rozmawiamy z bankiem w Twoim imieniu i negocjujemy warunki umowy. Jesteś w dobrych rękach i nie musisz się o nic martwić.
 6. Wspólna analiza umowy kredytowej. Otrzymałeś pozytywną decyzję i już wiesz, że otrzymasz kredyt hipoteczny. Wystarczy, że podpiszesz umowę. Umowa o kredyt hipoteczny to jednak trudny dokument, który niekoniecznie musi być zrozumiały dla klientów. Zanim podpiszesz umowę, skonsultuj się ze swoim ekspertem kredytowym z kredytpoznan.pl. Wyjaśnimy Ci wszystkie zapisy, które znajdują się w umowie.
 7. Uczestnictwo w podpisaniu umowy kredytowej. Na Twoje życzenie będziemy Ci towarzyszyć podczas podpisywania umowy o kredyt hipoteczny. Jesteśmy do Twojej dyspozycji od pierwszego spotkania do czasu podpisania umowy. Czuwamy nad Twoim wnioskiem na każdym jego etapie. To jednak nie wszystko. Możesz na nas liczyć również po podpisaniu umowy, kiedy będziesz chciał przenieść umowę do innego banku ze względu na korzystniejsze warunki finansowania. Refinansowanie kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwe.

Kredyt hipoteczny – od czego zacząć?

Zaczyna się od marzeń o własnym mieszkaniu lub domu. Na początek określ, jaki rodzaj nieruchomości chcesz kupić, jakie masz oszczędności i możliwości finansowe. Dowiedz się, czy na przykład możesz liczyć na pomoc rodziny. Sprawdź, czy Twoje oszczędności wystarczą na wkład własny. Jeśli chcesz wybudować dom od podstaw, przygotuj wstępny kosztorys. Po tych wstępnych ustaleniach będziesz wiedział, jak duży kredyt hipoteczny będzie Ci potrzebny. Ustal, czy stać Cię na kredyt hipoteczny, czy Twoje dochody pozwolą Ci na terminową spłatę comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych. Nie znasz odpowiedzi na te pytania? Razem z doradcą kredytowym sprawdźcie Twoją zdolność kredytową. Możesz to zrobić na własną rękę, używając kalkulator kredyt hipoteczny. Będziesz wiedział, na jaki kredyt i na jakie raty Cię stać.

Zdolność kredytowa i stabilne dochody to jednak nie wszystko. Bank weźmie pod uwagę również Twoją wiarygodność finansową. Skorzysta w tym celu z raportów BIK. W raportach BIK analitycy banku znajdą informację o obecnych zobowiązaniach, ale również tych spłaconych. Dowiedzą się także, czy płaciłeś raty w terminie. Dlatego warto spłacić wszystkie zaległości, zanim zaczniesz starać się o kredyt. Wszelkie opóźnienia w spłacie działają na Twoją niekorzyść. Tak samo brak historii kredytowej może wpłynąć negatywnie na decyzję kredytową. Co można zrobić w przypadku, gdy nie masz historii kredytowej? Wystarczy wziąć niewielki kredyt lub kupić sprzęt na raty i spłacać je w terminie. To będzie dowód dla banku, że jesteś rzetelnym kredytobiorcą.

Ile trzeba zarabiać, aby dostać kredyt hipoteczny?

Zdolność kredytowa opiera się w dużej mierze na Twoich dochodach. Od ich wysokości zależy, czy otrzymasz kredyt hipoteczny i na jaką kwotę. Jest bardzo prosty sposób na to, żeby obliczyć, jak wysoki kredyt możesz otrzymać. Wystarczy, że pomnożysz swoje dochody netto przez 80.

Przykłady

Zarabiasz 3000 zł netto? Możesz liczyć na kredyt 240 000 zł. Za tę kwotę możesz kupić np. kawalerkę w mniejszej miejscowości. Przy zarobkach 5000 zł netto, Twój kredyt może wynieść 400 000 zł. Za taką kwotę kupisz mieszkanie w dużym mieście np. w Poznaniu.

Czy da się uzyskać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Wkład własny jest obowiązkowy i powinien wynosić 20% wartości nieruchomości. Czasami wystarczy 10%, gdy ubezpieczysz niski wkład własny. Warto jednak wiedzieć, że wkład własny to niekoniecznie musi być gotówka. Jeżeli nie masz wystarczających oszczędności, możesz pomyśleć o następujących rozwiązaniach:

 1. Pierwsze z nich to pożyczka hipoteczna, która może zastąpić wkład własny. Bank, w którym bierzesz kredyt hipoteczny, może zaproponować Ci właśnie pożyczkę hipoteczną, gdy nie masz środków na wkład własny. Jest to dobry pomysł, ale pamiętaj, że wtedy będziesz musiał spłacać i kredyt hipoteczny i pożyczkę hipoteczną.
 2. Kolejny, dość popularny sposób to zabezpieczenie na innej nieruchomości. Warunek jest taki, że jej wartość musi być większa niż wkład własny. Nie musi to być Twoja nieruchomość. Może to być mieszkanie, dom, działka należąca do innej osoby, np. członka rodziny, który wyrazi zgodę na obciążenie swojej nieruchomości hipoteką.
 3. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale kupując mieszkanie od dewelopera na rynku pierwotnym, możesz zaciągnąć u niego pożyczkę na wkład własny. Dowiedz się szczegółów u swojego dewelopera.
 4. Za wkład własny bank uzna różnicę między rynkową wartością mieszkania a ceną zakupu. Jeśli kupujesz mieszkanie poniżej jego wartości rynkowej, to różnica między ceną rynkową a transakcyjną może być Twoim wkładem własnym.
 5. Jak wspomnieliśmy wyżej, wkład własny na poziomie 10% możesz uzupełnić ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego. Oczywiście składka ubezpieczeniowa będzie stanowić dla Ciebie dodatkowy koszt.

Jest kilka rozwiązań dla osób, które nie mają pieniędzy na wkład własny. Wkład własny jest obowiązkowy, natomiast jego forma może być różna. Od czasu kryzysu finansowego banki nie udzielają kredytów hipotecznych bez wkładu własnego. Kiedyś można było otrzymać kredyt hipoteczny nawet na 110% wartości nieruchomości. Te czasy jednak minęły, nie liczy się tylko zysk, ale również bezpieczeństwo klientów i systemu finansowego. Wysokość wkładu własnego stopniowo rosła od 5% do 20% wartości nieruchomości obecnie.

Na jaki cel można przeznaczyć kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest tzw. kredytem celowym. Co to oznacza dla Ciebie? Środki z kredytu hipotecznego możesz przeznaczyć tylko na cel, który został określony w umowie. Zazwyczaj jest to zakup lub budowa nieruchomości. Sprawdźmy, na co można przeznaczyć środki z kredytu hipotecznego:

 1. Główny i najbardziej popularny cel to zakup domu lub mieszkania na rynku pierwotnym, lub wtórnym. Taki kredyt hipoteczny znajdziesz w każdym banku. Część środków możesz przeznaczyć na remont.
 2. Polacy często też decydują się na kredyt hipoteczny na budowę domu. Środki z takiego kredytu są wypłacane transzami w miarę postępów prac budowlanych. Takie rozwiązanie jest korzystne dla osób, które mają swoją działkę. Bank będzie wymagał również zaprezentowania projektu i kosztorysu.
 3. Zakup działki budowlanej. Taki kredyt jest również dostępny w większości banków. Bank przyzna taki kredyt hipoteczny po spełnieniu podstawowych warunków, ale również sprawdzi, czy działka jest rzeczywiście budowlana, czy masz zgodę na budowę, a także zweryfikuje plany zagospodarowania przestrzennego.
 4. Remont lub adaptacja pomieszczeń niemieszkalnych. Również taką ofertę znajdziesz w bankach. Po spełnieniu określonych warunków bank udzieli Ci kredytu na remont lub adaptację np. strychu.

Celem kredytu hipotecznego jest nie tylko zakup nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że nie możesz wydawać środków na cokolwiek zechcesz. Twój cel musi być określony w umowie, a bank zweryfikuje, czy wydałeś środki zgodnie z umową. Do kredytów hipotecznych zaliczymy także kredyt konsolidacyjny hipoteczny, który jest zabezpieczony hipoteką. Taki kredyt hipoteczny służy spłacie Twoich wszystkich zobowiązań. Płacisz wtedy jedną ratę zamiast kilku.

Na co zwrócić uwagę przy braniu kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny powinien odzwierciedlać Twoje potrzeby, ale też możliwości finansowe. Jak zatem znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny i na jakie elementy zwrócić uwagę? Eksperci kredytowi podpowiadają:

Całkowity koszty kredytu. Na całkowity koszt kredytu wpływ mają takie elementy jak odsetki, prowizja, opłata przygotowawcza, opłata za rozpatrzenie wniosku, czy też ubezpieczenie kredytu. Samo oprocentowanie nic nam nie powie o koszcie kredytu.

Marża, WIBOR i RRSO. Ekspert kredytowy wyjaśni Ci, co oznaczają te pojęcia. Dobrze, żebyś się z nimi zapoznał, zanim zdecydujesz się na kredyt hipoteczny. RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa) to bardzo ważny wskaźnik, który mówi nam o tym, jaki jest całkowity koszt kredytu. Marża stanowi zysk banku, a WIBOR stanowi referencyjną wysokość oprocentowania i ma zmienny charakter, ponieważ zależy od sytuacji na rynku międzybankowym. Zmiana WIBORU spowoduje, że nasze raty zmaleją lub wzrosną.

Kwota kredytu i wysokość rat. Potrzebna Ci konkretna kwota kredytu hipotecznego. Sprawdź, jaka będzie wysokość raty przy danej kwocie i czy będziesz mógł ją bezproblemowo spłacać.

Formalności i obsługa banku. Banki zbierają wiele informacji o klientach, którzy złożyli wnioski o kredyt hipoteczny. Głównie po to, żeby sprawdzić zdolność kredytową i możliwość spłaty rat kredytu. Bank ponosi duże ryzyko w związku z kredytem hipotecznym, ponieważ udziela kredytów hipotecznych na wysokie kwoty. Z pomocą eksperta kredytowego znajdziesz bank, w którym formalności nie są zbyt uciążliwe.

Umowa o kredyt hipoteczny. Zanim podpiszesz umowę o kredyt hipoteczny, to przeczytaj ją dokładnie i upewnij się, że wszystkie zapisy są dla Ciebie zrozumiałe. Możesz poprosić o pomoc doradcę w banku lub swojego eksperta kredytowego. Pamiętaj, że zawsze możesz negocjować warunki umowy, które Ci nie odpowiadają. Bank może zgodzić się na zmiany, ale często umowa zostaje podpisana w pierwotnej wersji.

Okres kredytowania. Ten element umowy kredytowej ma duży wpływ na wysokość raty. Często klienci decydują się na jak najdłuższy okres spłaty, żeby płacić jak najmniejszą ratę. Taka strategia ma jednak swoją drugą stronę. Im dłuższy okres spłaty, tym większe odsetki i koszt kredytu. W tak długim okresie mogą też nastąpić różne nieprzewidziane okoliczności. Maksymalna długość okresu spłaty kredytu hipotecznego zależy też od Twojego wieku. Klient po 50 roku życia raczej nie może liczyć na kredyt na 30-35 lat.

Przedstawiliśmy pokrótce najważniejsze elementy kredytu hipotecznego. Mamy nadzieję, że pomoże Ci to znaleźć odpowiedni kredyt hipoteczny. Ekspert kredytowy z kredytpoznan.pl podpowiada, żeby zainteresować się również:

 • Wysokością obowiązkowych i dobrowolnych składek ubezpieczeniowych (ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego),
 • Kosztami związanymi z ustanowieniem hipoteki na rzecz banku,
 • Wyborem odpowiedniego oprocentowania, które może być stałe lub zmienne i jak długo obowiązuje oprocentowanie stałe.
 • Wielkością i rodzajem wkładu własnego, czy oprócz gotówki jest możliwy inny rodzaj wkładu własnego,
 • Czy umowa przewiduje karencję i wakacje kredytowe,
 • Co zrobić, żeby marża banku była niższa, czy negocjacje są możliwe i jak obniży się marża, gdy skorzystasz z innych produktów banku,
 • Jakie źródła dochodu są akceptowane przez bank.

Jakie dokumenty wymagane są przez bank przy kredycie hipotecznym?

Niestety dokumentów, które są wymagane przez bank do kredytu hipotecznego, jest bardzo dużo. Zebranie całej potrzebnej dokumentacji, wypełnienie wniosku i załączników do wniosku jest to duży stres dla kredytobiorców. Dlatego zachęcamy do skorzystania z pomocy eksperta kredytowego z kredytpoznan.pl. pomoże w wypełnieniu wniosku oraz przygotuje listę potrzebnych dokumentów. Pamiętaj, że tylko prawidłowo wypełniony wniosek będzie rozpatrywany przez bank. Konieczne jest również dostarczenie wymaganych dokumentów. Dokumenty, które będą Ci potrzebne, dzielimy zasadniczo na kilka kategorii.

Dokumenty, które potwierdzą Twoją tożsamość, czyli dowód osobisty. Czasami konieczny jest też drugi dokument potwierdzający tożsamość, np. prawo jazdy lub paszport.

Dokumenty finansowe:

 1. Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach za ostatnie miesiące wystawione przez pracodawcę. Konieczny będzie też wyciąg z konta bankowego, na które wpływa wynagrodzenie. Banki wymagają również zaświadczenia z ZUS o wysokości podstawy, od której odprowadzane są składki.
 2. Jeśli pracujesz na podstawie umowy cywilnoprawnej, to będziesz musiał przedstawić umowy i rachunki za ostatni okres.
 3. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to będziesz musiał dostarczyć zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami i z US o niezaleganiu z podatkami, a także PIT za ostatni rok i numer REGON oraz NIP.
 4. Emeryci i renciści dołączają do wniosku ostatnie odcinki renty lub emerytury.
 5. Jeżeli jesteś w związku małżeńskim, to potrzebny będzie akt małżeństwa i dokument potwierdzający rozdzielność majątkową. Jeśli nie macie rozdzielności majątkowej, to możecie przystąpić do kredytu razem. Wtedy partner również musi dostarczyć wszystkie dokumenty związane z dochodami.

Dokumenty związane z nieruchomością – rynek pierwotny:

 1. Operat szacunkowy nieruchomości wykonany przez rzeczoznawcę.
 2. Dokumenty potwierdzające, że nieruchomość stanowi własność sprzedającego.
 3. Numer księgi wieczystej.
 4. Umowę deweloperską, umowę darowizny, umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego lub umowy cywilnoprawnej, umowę przedwstępną ze spółdzielnią mieszkaniową lub umowę rezerwacyjną w formie cywilnoprawnej, czyli dokumenty potwierdzające warunki transakcji.
 5. Promesę bankową o bezciężarowym wyodrębnieniu nieruchomości – tylko w przypadku, gdy nieruchomość od dewelopera lub ze spółdzielni mieszkaniowej jest obciążona hipoteką.
 6. Dokumenty potwierdzające wpłatę zaliczki lub wpłaty na rzecz dewelopera czy spółdzielni.
 7. Kiedy kupujesz mieszkanie, dostarcz decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia do użytkowania dla budynku, w którym mieści się lokal.
 8. Potwierdzenie przyjęcia bez zastrzeżeń, przez właściwy urząd, zgłoszenia o zakończeniu robót budowlanych – w przypadku zakupu nowego domu.

Dokumenty dotyczące nieruchomości z rynku wtórnego:

 1. Numer księgi wieczystej kupowanej nieruchomości.
 2. Zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o przysługującym zbywcy prawie do lokalu oraz numer księgi wieczystej gruntowej dla budynku, w którym mieści się lokal – w przypadku prawa spółdzielczego do nieruchomości bez założonej księgi wieczystej.
 3. Umowę darowizny, jeśli to ona była podstawą nabycia nieruchomości.
 4. Umowę przedwstępną kupna-sprzedaży nieruchomości, w formie notarialnej lub umowy cywilnoprawnej.
 5. Informację z banku kredytującego o wysokości salda do spłaty zobowiązania, w przypadku nieruchomości obciążonej hipoteką.

Najtańszy kredyt hipoteczny - jak go szukać?

Każdy kredytobiorca chce, żeby jego kredyt hipoteczny był jak najtańszy. Jak znaleźć taki kredyt? Zacznijmy od tego, że nie musisz się stresować poszukiwaniami na własną rękę. Możesz o to poprosić eksperta kredytowego. Przy poszukiwaniu najtańszego kredytu hipotecznego, zwracamy uwagę przede wszystkim na możliwie najniższe RRSO. Najtańszy kredyt hipoteczny to często kredyt hipoteczny bez prowizji. Zdarza się, że w ramach promocji bank nie pobiera opłaty za rozpatrzenie wniosku, czy też za udzielenie kredytu. Tani kredyt hipoteczny to również kredyt hipoteczny z niską marżą, czy też tanią polisą ubezpieczeniową.

Często o koszcie kredytu hipotecznego decydują również tzw. koszty okołokredytowe. Może to być np. koszt wyceny nieruchomości. Ekspert kredytowy zaleca, żeby sprawdzać takie koszty.

Przykłady korzystnych ofert dla produktu kredyt hipoteczny dla parametrów 350 000 zł, umowa na 25 lat:

 • PKO BP – RRSO: 2,23%, Oprocentowanie 2,20%, Prowizja 0%, kwota do spłaty 454 694, rata 1515,65 zł.
 • Bank Millenium – RRSO 2,37%, Oprocentowanie 2,34%, Prowizja 0%, kwota do spłaty 462 633, rata 1542,11 zł.
 • PEKAO S.A. – RRSO 2,59%, Oprocentowanie 2,38%, Prowizja 1,99%, kwota do spłaty 473 976, rata 1579,92 zł.

Na ile lat można zaciągnąć kredyt hipoteczny?

Każdy bank ma określone limity dla minimalnego i maksymalnego okresu kredytowania. Zazwyczaj minimalny okres to 5 lat, a maksymalny to 35 lat.

Maksymalny wiek kredytowania zależy od banku i oczywiście od Twojego wieku. Banki muszą się również dostosować do tzw. Rekomendacji S, wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego w 2014 r. Na podstawie wytycznych KNF instytucje finansowe nie powinny udzielać kredytów hipotecznych na dłużej niż 25 lat. Okres ten może ulec wydłużeniu do 35 lat, kiedy klient podejmie decyzję o wydłużeniu umowy.

Okres kredytowania zależy jednak nie tylko od decyzji klienta, ale również od jego wieku i zdolności kredytowej. Im jesteś starszy i masz niższe dochody, tym okres kredytowania będzie krótszy. Klient 50-letni może liczyć zazwyczaj na umowę na maksymalnie 18-20 lat.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki trzeba spełnić?

Każdy bank ma swoje procedury i regulacje wewnętrzne. W każdym banku procedura wygląda troszkę inaczej. Wiele banków stawia na obsługę online, tak żeby większość formalności klienci mogli załatwić z domu. Jest to bez wątpienia duże ułatwienie dla klientów i dla banku. Obsługa klienta jest szybsza i prostsza. W przypadku kredytu hipotecznego sprawa wygląda nieco inaczej. Klient wnioskujący o kredyt hipoteczny musi pojawić się w placówce i to nie raz. Jeśli chcesz uniknąć procedur, możesz pomyśleć o pożyczce hipotecznej bądź kredycie gotówkowym. Wnioskując o te produkty, możesz większość formalności załatwić z domu.

Wymieńmy teraz warunki, jakie musisz spełnić, żeby starać się o kredyt hipoteczny:

 • Musisz mieć odpowiednio wysoką zdolność kredytowa,
 • Pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej,
 • Odpowiednio wysoki wkład własny lub wyrażenie gotowości do zabezpieczenia części wkładu własnego w inny, akceptowalny przez bank sposób, • Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku kredytowego do banku,
 • Stałe i akceptowane przez bank źródło dochodu,
 • Polskie obywatelstwo,
 • Zabezpieczenie kredytu hipotecznego poprzez ustanowienie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości na rzecz banku oraz dodatkowe ubezpieczenie. Bank może poprosić również o inne zabezpieczenia.

Minimalny wkład własny do kredytu hipotecznego w 2021 roku

Wkład własny jest niezbędny, żeby otrzymać kredyt hipoteczny. Wkład własny zabezpiecza interesy zarówno klienta, jak i banku. Wysoki wkład własny zmniejsza ryzyko banku. Dlatego im wyższy wkład własny, tym większe prawdopodobieństwo, że kredyt otrzymasz. Banki muszą się również dostosować do Rekomendacji S wydanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Rekomendacja S reguluje m.in. kwestie związane z wkładem własnym. Każdy przyszły kredytobiorca powinien mieć wkład własny na poziomie 20% wartości nieruchomości.

Ważne!

Jak już pisaliśmy wyżej, jest możliwość zamiany gotówki na inny rodzaj wkładu własnego. Wkładem własnym może być np. inna nieruchomość. A co, jeśli Twój wkład własny wynosi mniej niż 20%? Możesz skorzystać wtedy z ubezpieczenia niskiego własnego. Nie może on być jednak niższy niż 10% wartości nieruchomości. Składkę ubezpieczeniową będziesz płacić do momentu, gdy spłacony kapitał będzie równy wymaganemu wkładowi własnemu. Do tej pory składka ubezpieczeniowa będzie dla Ciebie dodatkowym kosztem.

Kto może starać się o kredyt hipoteczny?

Wniosek o kredyt hipoteczny może złożyć każda pełnoletnia osoba, która ma zdolność do czynności prawnych. W niektórych bankach można starać się o kredyt hipoteczny dopiero po ukończeniu 21 lat. Oczywiście, nie każdy wnioskodawca otrzyma kredyt hipoteczny. Musi najpierw spełnić szereg warunków, dostarczyć odpowiednią dokumentację i mieć zdolność kredytową. Nie bez znaczenia jest dotychczasowa historia kredytowa. Jeśli masz zaległości i opóźnienia w spłatach, bank może odmówić Ci kredytu. Banki preferują rzetelnych kredytobiorców ze stabilnym źródłem dochodów. Jeżeli pracujesz na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, dobrze zarabiasz i masz nieskazitelną historię kredytową, to powinieneś otrzymać kredyt bez żadnego problemu. W swoim miejscu pracy powinieneś pracować co najmniej od 3 miesięcy. Dla banku duże znaczenie będzie miał również Twój wiek, wysokość wkładu własnego oraz comiesięczne koszty.

Zatrzymajmy się chwilę przy wieku kredytobiorców. Bank musi dbać o swój interes i minimalizuje ryzyko związane z kredytami. Każdy bank ustala limit wieku, do którego przyzna kredyt hipoteczny. Maksymalny wiek akceptowany przez banki, w którym klient spłaci swoją hipotekę to 75 - 80 lat, ale zazwyczaj bank wymaga, żeby ostatnią ratę spłacić wcześniej. Myślisz o kredycie na 35 lat? Złóż wniosek najpóźniej w wieku 40 lat. Jeżeli 20 lat wystarczy Ci do spłaty kredytu hipotecznego, to złóż wniosek najpóźniej w wieku 55 – 60 lat. Często jednak kredyty hipoteczne z maksymalnym okresem spłaty nie są dostępne dla klientów po czterdziestym roku życia. A jak to wygląda w przypadku, gdy chcesz wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami? Niestety ze względu na wiek rodziców, bank może zaproponować krótki okres spłaty. Możesz go oczywiście wydłużyć, ale wtedy konieczne będzie wykupienie polisy na życie i dokonanie cesji na kredytodawcę. Będzie to dodatkowe zabezpieczenie dla banku.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Ze względu na niskie stopy procentowe, oprocentowanie kredytu hipotecznego jest dość niskie i wynosi obecnie 3-4 proc. Wybierając kredyt hipoteczny, nie powinniśmy kierować się jedynie oprocentowaniem. Jeśli chcemy wybrać najlepszy kredyt hipoteczny, to powinniśmy patrzeć na wszystkie koszty, które są ujęte w Rzeczywistej Rocznej Stopie Procentowej (RRSO). O koszcie kredytu hipotecznego decyduje nie tylko oprocentowanie, ale również prowizja, czy ubezpieczenie. RRSO uwzględnia większość bezpośrednich kosztów kredytu. Sprawdź również inne koszty, takie jak koszt dodatkowych produktów finansowych, które musisz nabyć razem z kredytem hipotecznym.

Wyjaśnijmy to na przykładzie. Bank A oferuje kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 3%, a Bank B z oprocentowaniem 3,5%. Na pierwszy rzut oka oferta Banku A jest atrakcyjniejsza. Spójrzmy jednak na RRSO Banku A i Banku, które wynosi odpowiednio 4,28% i 4,18%. Kredyt hipoteczny w Banku B jest tańszy.

Podsumowując: całkowita kwota do zapłaty zależy od poziomu RRSO, a nie tylko od oprocentowania kredytu hipotecznego. Chcąc wybrać tani kredyt hipoteczny, porównujemy RRSO poszczególnych ofert. W poszukiwaniu najlepszych ofert pomoże ci ekspert kredytowy. Podpowie Ci, w jaki sposób i z pomocą jakich narzędzi porównywać oferty, a także wytłumaczy Ci, jak prawidłowo interpretować elementy kredytu hipotecznego. Ekspert kredytowy kredytpoznan.pl nauczy Cię korzystać z porównywarek i rankingów kredytów hipotecznych oraz jak używać kalkulatora kredytów hipotecznych. Porównywarka pomoże Ci znaleźć najlepsze oferty, a kalkulator kredytu hipotecznego wyliczy ratę Twojego kredytu. Wystarczy, że wpiszesz takie dane jak kwota i okres spłaty zobowiązania. Pamiętaj jednak, że wyniki będą orientacyjne. Ostateczna ofert kredytu hipotecznego może być inna, ponieważ bank weźmie pod uwagę Twoją indywidualną sytuację.

Stała i zmienna stopa procentowa

Banki mogę mieć w swojej ofercie kredyty hipoteczne o stałej i zmiennej stopie procentowej. Jak to wygląda w przypadku oprocentowania stałego? W większości przypadków polega to na tym, że stałe oprocentowanie obowiązuje przez pięć lat, a potem zamienia się w oprocentowanie zmienne. Banki nie oferują kredytów hipotecznych ze stałą stopą procentową obowiązującą przez cały okres kredytu. Taka sytuacja byłaby niekorzystna dla banku, gdy stopy zaczną rosnąć. Możesz też wybrać kredyt hipoteczny, który ma od początku zmienną stopę procentową. Który z tych kredytów wybrać? Stałe oprocentowanie może być dobrym wyborem, jeśli spodziewamy się wzrostu stóp procentowych w przyszłości. Ryzyko jest takie, że stopy procentowe mogą spadać. Przykładowo z powodu epidemii koronawirusa, ale także z powodu wskaźników makroekonomicznych Rada Polityki Pieniężnej, chcąc między innymi ulżyć kredytobiorcom, obniżyła stopy procentowe w marcu, kwietniu i maju 2020 r. Obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii.

Koszt kredytu hipotecznego – jaki jest, jak obliczyć?

Ciężko jest wyliczyć na własną rękę koszt kredytu hipotecznego. Na koszt kredytu hipotecznego składa się co najmniej kilka elementów. Jest to oprocentowanie, prowizja, ubezpieczenie, opłaty przygotowawcze itd. Jeżeli chcesz wiedzieć, jaki będzie koszt kredytu hipotecznego i czy Cię stać na taki kredyt, to umów się na spotkanie z ekspetem kredytowym z kredytpoznan.pl. Ekspert kredytowy wyliczy dla Ciebie koszt kredytu hipotecznego oraz wysokość raty. Nasi eksperci kredytowi Poznań dysponują odpowiednimi narzędziami oraz mają dużą wiedzę i doświadczenie.

Wniosek o kredyt hipoteczny – jak wypełnić?

Wniosek o kredyt hipoteczny to pierwszy i najważniejszy dokument, który musisz złożyć do banku. Każdy bank udostępnia swój własny wzór wniosku o kredyt hipoteczny oraz listę wymaganych załączników. Od momentu wysłania wniosku do banku, zaczyna się procedura weryfikacyjna. Wniosek powinien być kompletny i zawierać wszystkie załączniki. Jeżeli wniosek będzie błędnie wypełniony, bank może odrzucić wniosek lub poprosić o poprawki, co wydłuży całą procedurę. Zwróć się o pomoc do ekspeta kredytowego, który pomoże Ci prawidłowo wypełnić wniosek. Unikniesz dzięki temu błędów i poprawek i zaoszczędzisz dużo czasu. Każdy bank ma swój własny wzór i formę wniosku o kredyt hipoteczny. Część wymaganych informacji jest jednak taka sama w każdym banku. Są to:

 • data i miejsce złożenia wniosku,
 • dane osobowe i teleadresowe klientów,
 • cel kredytu hipotecznego, np. na budowę domu, na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego,
 • cena zakupu lub budowy nieruchomości, czyi koszt inwestycji,
 • wysokość i rodzaj wkładu własnego,
 • wnioskowana kwota kredytu,
 • typ oprocentowania kredytu – stałe lub zmienne,
 • okres kredytowania,
 • typ rat – równe lub malejące,
 • czy prowizja za udzielenie zobowiązania ma być kredytowana, czy też nie,
 • tryb wypłaty kredytu – jednorazowo lub w transzach,
 • opis kredytowanej nieruchomości – jej rodzaj, adres, numer księgi wieczystej, cena lub wartość rynkowa,
 • opis nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie spłaty kredytu, o ile jest ona inna niż nieruchomość kredytowana.

Od momentu wysłania wniosku bank zajmuje się jego rozpatrzeniem. Rozpoczyna się cała procedura analizy wniosku i dokumentów. Pamiętaj, że bank zajmie się tylko prawidłowo wypełnionym wnioskiem, dlatego zadbaj o to już na samym początku. Możesz zwiększyć swoją szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego i złożyć wniosek w kilku bankach. Każdy z banków prowadzi swoją politykę kredytową i politykę w zakresie ryzyka. W zależności od sytuacji makroekonomicznej, sytuacji banku, jego polityki, bank zacieśnia lub luzuje politykę kredytową. Może zdarzyć się tak, że mimo prawidłowo wypełnionego wniosku i dobrej zdolności kredytowej, bank odrzuci Twój wniosek kredytowy. Eksperci z kredytpoznan.pl zalecają wysłanie trzech wniosków. Każdy wysłany wniosek obniża Twoją zdolność kredytową, dlatego lepiej nie przesadzać z liczbą wniosków. Wszystkie wnioski o kredyt są odnotowywane w Biurze Informacji Kredytowej.

Spłata kredytu hipotecznego

Nareszcie jest po wszystkim! Znalazłeś wymarzone mieszkanie, przeszedłeś przez procedurę zakupu mieszkania i udało Ci się pozyskać finansowanie w postaci kredytu hipotecznego. Możesz cieszyć się własnym mieszkaniem lub domem. Jednak dopiero od tego momentu, tak naprawdę zaczyna się Twoja przygoda z kredytem hipotecznym. Przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat będziesz zobowiązany spłacać ratę kredytu. Jest to dość poważne obciążenie dla Twojej kieszeni. Jak zatem wygląda spłata kredytu hipotecznego? Integralnym załącznikiem do każdej umowy o kredyt hipoteczny jest Harmonogram spłat. Harmonogram spłat kredyt hipoteczny zawiera informacje o wysokości rat i dniu, w którym rata powinna znaleźć się na koncie banku. Najlepiej przelew do banku robić dzień wcześniej. Harmonogram zawiera również parametry kredytu hipotecznego związane z jego kosztami.

Musisz wiedzieć, że na wysokość raty kredytu hipotecznego wpływa również kwota kredytu i okres spłaty. Część klientów wybiera możliwie najdłuższy okres spłaty kredytu, tak żeby płacić jak najniższe raty. My jednak ze swojej strony zalecamy rozsądek. Im dłuższy termin spłaty, tym większe koszty kredytu. Podpisz taką umowę, żeby z jednej strony bez problemu spłacać raty, a z drugiej nie wpaść w zbyt wysokie koszty. Możesz też zastanowić się nad rodzajem rat i wybrać raty malejące lub równe. Co to znaczy?

 • Raty równe – jest to najbardziej popularna opcja, którą wybiera większość klientów. Na samym początku spłacasz głównie odsetki oraz niewielką kwotę kapitału. W miarę upływu czasu proporcje się odwracają.
 • Raty malejące – kredytobiorca na początku spłaca większe raty, które z czasem maleją, ponieważ jest coraz mniej kapitału do spłacenia. Koszty takiego kredytu są niższe, ponieważ szybciej spłacasz kapitał. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które stać na spłatę bardzo wysokiej raty.

Ważne! Rata może ulec zmianie w trakcie trwania kredytu i to niejednokrotnie. Wynika to z możliwości zmian stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Bank powinien wysłać wtedy nowy Harmonogram Spłat.

Kiedy zaczyna się spłacać kredyt hipoteczny?

Spłata kredytu hipotecznego, zaczyna się już w zasadzie od pierwszej raty kapitałowo – odsetkowej. Na samym początku spłacasz głównie odsetki, które z czasem maleją, ponieważ jest coraz mniej kapitału do spłaty. Inaczej to wygląda przypadku kredytu hipotecznego wypłacanego w transzach. Wtedy na początku płacisz tylko odsetki. Dopiero po wypłacie całości kredytu zaczynasz spłacać również kapitał.

Doradzamy! Jeżeli zależy Ci na jak najniższych kosztach, to zdecyduj się na raty malejące.

Wakacje kredytowe – co to takiego?

Każdy z nas może stanąć w obliczu niespodziewanych dodatkowych wydatków lub na przykład utracić źródło dochodów. W takim wypadku bardzo dobrym rozwiązaniem są wakacje kredytowe. Podobnie jak karencja jest to możliwość czasowego zawieszenia spłat rat kredytu hipotecznego. Jeśli myślisz o wakacjach kredytowych, to wyślij do banku odpowiedni wniosek. W odpowiedzi na Twój wniosek bank może zaproponować następujące rozwiązania:

 • Zawieszenie pełnej raty kapitałowo-odsetkowej,
 • Zawieszenie części odsetkowej raty kredytowej,
 • Zawieszenie części kapitałowej raty kredytowej.

Ważne! Wakacje kredytowe nie oznaczają, że nie będziesz musiał spłacać zaległych odsetek, czy zaległego kapitału. Zaległość zostanie doliczona do pozostałych rat lub okres spłaty kredytu zostanie wydłużony. Na wakacje kredytowe możesz liczyć, gdy swoje raty spłacałeś terminowo i nie masz zaległości. Sprawdź też, czy umowa o kredyt hipoteczny przewiduje wakacje kredytowe.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to bardzo dobry pomysł, ponieważ znacząco zmniejszasz koszty zaciągnięcia kredytu. Dzięki temu, że spłacisz kredyt hipoteczny wcześniej, unikniesz wysokich kosztów odsetkowych. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to dobre rozwiązanie, gdy dysponujesz nadwyżkami finansowymi. Kredyt hipoteczny najlepiej spłacić nie wcześniej niż po 3 latach od daty podpisania umowy. Wtedy, zgodnie z obowiązującymi przepisami nie będziesz musiał ponosić żadnych opłat. Jeśli będziesz chciał spłacić kredyt wcześniej, to bank może zażądać prowizji za wcześniejszą spłatę. Wtedy cała operacja może być dla Ciebie nieopłacalna.

Nadpłata kredytu hipotecznego

Dysponując okresowymi nadwyżkami finansowymi, możesz pokusić się o nadpłacanie kredytu hipotecznego. Dzięki temu możesz skrócić okres spłaty, czy zmniejszyć koszty kredytu. Część klientów myli nadpłatę kredytu hipotecznego z wcześniejszą spłatą. To nie jest to samo. Nadpłata jest wtedy, gdy płacisz wyższą ratę, niż wynika to z harmonogramu. Wcześniejsza spłata to spłata całości kredytu przed terminem. Część banków określa w umowie, ile razy w ciągu roku możesz dokonać nadpłaty.

Podpowiadamy! Możliwość wcześniejszej spłaty gwarantuje Ci Ustawa o kredycie hipotecznym z 2017 r., która mówi, że każdy kredytobiorca ma prawo do wcześniejszej spłaty i nadpłaty kredytu hipotecznego. Spytaj swojego eksperta kredytowego o swoje prawa. Zanim spłacisz lub nadpłacisz kredyt, sprawdź, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne. Bez wątpienia jest to jednak szansa na znaczące zmniejszenie kosztów kredytu hipotecznego.

Porównanie kredytów hipotecznych – gdzie sprawdzić?

Zawsze doradzamy swoim klientom, żeby sprawdzili o porównali oferty kredytów hipotecznych. Jest kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na to, żeby wybrać najkorzystniejszy kredyt hipoteczny. Najlepszy z nich i najbardziej komfortowy dla klienta to skorzystanie z bezpłatnych konsultacji ekspertów kredytowych z kredytpoznan.pl. Ekspert kredytowy porówna dla Ciebie oferty wybranych banków, podpowie Ci jak interpretować wskaźniki i powie, który kredyt hipoteczny jest dla Ciebie najlepszy. Ekspert kredytowy wybierając najatrakcyjniejszy kredyt hipoteczny dla Ciebie, weźmie pod uwagę nie tylko parametry kredytu, ale również Twoją sytuację finansową, zawodową i osobistą. 

Możesz również spróbować porównać ofertę na własną rękę. Skorzystaj wtedy:

 • Z kalkulatora rat dla kredytów hipotecznych. W określone pola wpisz parametry kredytu hipotecznego, czyli kwotę kredytu i okres spłaty. Kalkulator zaprezentuje Ci informacje z różnych banków, dotyczące wysokości oprocentowania RRSO, prowizji, a także wysokości rat.
 • Z porównywarki kredytów hipotecznych. Porównywarka bardzo Ci ułatwi poszukiwanie najlepszego kredytu hipotecznego, biorąc pod uwagę jego koszty. Korzystając z porównywarki finansowej, najlepiej filtrować wyniki wg RRSO. Jest to wskaźnik, który zawiera w sobie wszystkie bezpośrednie koszty kredytu hipotecznego.

Zarówno kalkulator kredyt hipoteczny, jak i porównywarka kredyt hipoteczny, to bardzo pożyteczne narzędzia. Są również proste w obsłudze i interpretacji. Podkreślamy jednak, że wyniki, które otrzymasz, są jedynie orientacyjne. Ostateczna oferta banku może się trochę różnić.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna – czym się różnią?

Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa zupełnie różne produkty. Wiele osób uważa, że kredyt i pożyczka hipoteczna to ten sam produkt. Cechą wspólną tych dwóch produktów jest rodzaj zabezpieczenia. Natomiast cel jest zupełnie inny. Zarówno w przypadku kredytu, jak i pożyczki zabezpieczeniem jest hipoteka. Pożyczka hipoteczna jest udzielana najczęściej wtedy, gdy masz już nieruchomość, która może stanowić jej zabezpieczenie. Środki pozyskane dzięki pożyczce hipotecznej możesz wykorzystać na dowolny cel. Dlaczego pożyczka hipoteczna, a nie zwykła pożyczka gotówkowa? Pożyczki hipoteczne są z reguły dużo niżej oprocentowane niż pożyczki gotówkowe. Wynika to z tego, że zabezpieczeniem pożyczki gotówkowej jest nieruchomość.

Dużą wadą pożyczki hipotecznej jest natomiast procedura, która jest tak samo długa i skomplikowana, jak przy kredycie hipotecznym. Formalności jest tak dużo, że część osób wybiera jednak droższą pożyczkę gotówkową. Co jeszcze musisz wiedzieć? Nieruchomość, która służy za zabezpieczenie, nie może być obciążona, a bank udzielając pożyczki hipotecznej, będzie wymagał wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Najlepszy kredyt hipoteczny 2021 - podsumowanie

Najlepszy kredyt hipoteczny, to kredyt tani, który nie obciąży zanadto naszego budżetu. Dla naszych klientów bardzo ważny jest również okres spłaty, dlatego wybierają tę instytucję finansową, która zagwarantuje im jak najdłuższy okres spłaty. Ważne jest to, żeby procedura nie była zbyt długa i skomplikowana. Doradca kredytowy Poznań podpowiada:

Najlepszy kredyt hipoteczny to kredyt z niskim oprocentowaniem i niewysoką prowizją, a nawet prowizją 0%.

Chcesz znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny dla siebie? Określ swoje cele, kwotę kredytu i przeanalizuj swoją sytuację finansową. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy ekspetów kredytowych z kredytpoznan.pl. Na podstawie informacji uzyskanych od Ciebie, pomożemy Ci wybrać najtańszy kredyt hipoteczny.